Organizacja, czyli jak ogarnąć domowy chaos.
organizacja

Organizacja, czyli jak ogarnąć domowy chaos. W drodze do szczęśliwego rodzicielstwa.

Zbliżamy się do końca serii wpisów o drogowskazach szczęśliwego rodzica. Tym razem kierunek organizacja. Dwa poprzednie wpisy dotyczyły nawyków, których wdrożenie wydaje się bardziej czasochłonne niż w przypadku wszystkich pozostałych. W końcu ćwiczenie spokoju, empatii, wdzięczności czy uważności możesz wykonywać prawie przy każdej codziennej czynności. Ze zdrowiem i rozwojem osobistym jest już trochę więcej zachodu. Choć każdy mały krok liczy się do zmiany i oczywiście są takie elementy jak na przykład zdrowe odżywianie czy picie wody, które możesz wprowadzić do swojej codzienności nie przeznaczając na nie dodatkowego czasu. Jednak już czytanie książek czy publikacji z wybranej przez Ciebie dziedziny, w której chcesz się rozwijać, wymaga wygospodarowania chwili. Dlatego dzisiaj chcemy Ci trochę opowiedzieć o organizacji. Ale nie będziemy Ci zdradzać trików w stylu perfekcyjnej pani domu. Dla nas organizacja oznacza zupełnie coś innego.

Organizacja czyli co?

Organizacja przestrzeni, w której przebywamy jest oczywiście ważna. Szczególnie dla nas mam, które starają się, aby przy dzieciach zachować jako taki porządek w domu. Jednocześnie zapewniając im bezpieczeństwo i dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. Może właśnie w tym momencie warto się zastanowić co jest Ci niezbędne i wystarczające z wszystkich przedmiotów jakimi się otaczasz. Od takiego przeglądu i porządków fizycznie wykonanych możemy przejść do tego co dla nas kryje się pod pojęciem organizacji. Dla nas organizacja w szerokim rozumieniu to skupienie się na tym co dla nas ważne i stworzeniu na tej podstawie planu naszych działań oraz naszej przestrzeni domowej. Brzmi tajemniczo i lakonicznie? Za chwilę wyjaśnimy Ci o co nam chodzi. Na organizację składają się dwa ważne elementy, o których już wspomniałyśmy to znaczy obszar naszych działań oraz przestrzeń, w której żyjemy. Zaczniemy od działań, ponieważ jak zawsze to Ty jesteś punktem wyjścia do wprowadzania wszelkich zmian w życiu.

Żyjemy w czasach, w których ciągle jesteśmy zabiegane, bombardowane z każdej strony informacjami i bodźcami – o czym pisałyśmy przy okazji uważności. Mamy tak wiele rzeczy do ogarnięcia i spraw do załatwienia. Włącza się nam syndrom matki Polki, która wszystko musi zrobić sama, o wszystkich zadbać, każdego zadowolić. Jak to wszystko pogodzić? Dom, praca, dzieci, a do tego jeszcze dbanie o siebie i rozwój? Jeśli liczysz teraz na rady w stylu stwórz plan dnia, który będzie wyglądał dokładnie w taki a nie inny sposób i wtedy na pewno Ci się uda, to niestety Cię rozczarujemy. Nie damy Ci gotowego narzędzia, które sprawdzi się u każdej mamy, bo każda z nas jest inna. Dlatego powinnaś znaleźć swój własny sposób ogarnięcia chaosu, którym jest życie rodzinne. My damy Ci wskazówki o czym powinnaś pamiętać przy planowaniu swojego własnego życia.

organizacja priorytety

 

Organizacja a wielozadaniowość

Mówi się, że kobiety mają podzielną uwagę i są stworzone do wielozadaniowości. Zresztą kto w dzisiejszych czasach nie jest wielozadaniowcem? Prowadzimy samochód i rozmawiamy przez telefon. Siedzimy na spotkaniu z przyjaciółką i odpisujemy na wiadomości. Oglądamy telewizję i sprawdzamy media społecznościowe. Nie mówiąc o codzienności w domu, kiedy w tym samym czasie robimy pranie (przecież to pralka pierze), gotujemy obiad i odrabiamy lekcje z dzieckiem. I jesteśmy z siebie takie dumne, że potrafimy robić tyle rzeczy na raz. Tutaj musimy przytoczyć zdanie sporej liczby naukowców, którzy uważają, że wielozadaniowość wcale nie jest domeną kobiet. Poza tym niekoniecznie nam służy. Rzadko kiedy jesteśmy w stanie efektywnie wykonywać kilka zadań jednocześnie. Która z nas nie przypaliła ziemniaków albo nie zostawiła włączonego żelazka? Udaje się to tylko wtedy, gdy część rzeczy robimy automatem. Jak np. prowadząc samochód czy gotując setny raz ten sam obiad.

We wszystkich innych przypadkach tak naprawdę wykonujemy tylko jedno zadanie w danym momencie. Wielozadaniowość to w rzeczywistości umiejętność przeskakiwania pomiędzy zadaniami w krótkim czasie. Niestety kosztuje nas to dużo więcej energii, ponieważ każda zmiana wykonywanego zadania powoduje, że potrzebujemy więcej czasu, żeby się w nie rzeczywiście zaangażować i na nim skupić. Wiele osób uważa, że lepsze jest wykonywanie jednego zadania w danym momencie i dopiero po jego skończeniu rozpoczynanie kolejnego. Dlaczego? Ponieważ skupiając się całkowicie na danym zadaniu jesteśmy w stanie je lepiej i szybciej wykonać. Znasz to z własnego doświadczenia? Jeśli w pracy przez godzinę nikt Ci nie przeszkadza, nie dzwoni telefon, nie przychodzi nikt z pytaniem, to czy nie jesteś w stanie zrobić znacznie więcej niż przez pół dnia, w którym występują ciągłe przerywacze?

rozpraszacze

Rozpraszacze

No właśnie to jest drugi istotny element. Wykonywanie jednego zadania jednocześnie nie będzie dużo bardziej produktywne od wielozadaniowości, jeśli ciągle coś będzie Cię rozpraszało. O tym też już wspominałyśmy przy uważności. Jeśli będziesz się odrywać od wykonywanej czynności, to każdy powrót do niej będzie wymagał od Ciebie więcej czasu i energii, żeby się w nią ponownie w odpowiednim stopniu zaangażować. Oczywiście mając małe dziecko w domu trudno jest nam coś takiego osiągnąć. Często jest to wręcz niemożliwe, bo po prostu musimy wykonywać kilka rzeczy jednocześnie i do tego cały czas nam coś przeszkadza. Jednak dzieci rosną i z czasem możesz zacząć wprowadzać te zasady do swojego codziennego życia. Przy okazji ucząc tego swoje dzieci, chociażby przy odrabianiu lekcji.

Priorytety

Przy każdym nawyku zachęcałyśmy Cię do spojrzenia w głąb siebie i zadania sobie pytania czego właściwie sama chcesz. Jakie są Twoje potrzeby? Przy organizacji też tego nie może zabraknąć. Możesz teraz zadać pytanie co ma piernik do wiatraka? W jaki sposób Twoje potrzeby mają się do organizacji i planowania? Odpowiedź jest prosta. Pamiętasz, że przy okazji marzeń i wytrwałości pisałyśmy, że lepiej realizujemy zadania, które wypływają z naszej motywacji wewnętrznej. Zastanów się jak wiele zadań w ciągu dnia wykonujesz nie dlatego, że chcesz tylko dlatego, że musisz albo uważasz, że musisz. Jeśli skupisz się tylko na tym co rzeczywiście chcesz zrobić, bo jest dla Ciebie ważne i wyeliminujesz wszystko co zbędne, to może się okazać, że jednak masz czas dla siebie.

Ponadto najczęściej odkładamy zadania na później mówiąc, że nie mamy na nie czasu. W rzeczywistości najprawdopodobniej nie są one dla nas ważne. Pomyśl ile było w Twoim życiu nieprzewidzianych sytuacji, na które znalazłaś czas. Dlaczego tak się stało? Czy nie okazało się, że były to sprawy dla Ciebie ważniejsze niż sprzątanie czy pranie, które twierdziłaś, że musisz koniecznie zrobić? Właśnie dlatego powinnaś nadawać priorytety wszystkim zadaniom jakie wykonujesz w ciągu dnia. Możesz je określać dzień wcześniej wieczorem lub z samego rana. Skupiaj się na tym co naprawdę chcesz i powinnaś zrobić. Oczywiście nie wszystkie zadania będą wypływały wyłącznie z Twoich potrzeb. Niektóre zwyczajnie musisz zrobić z przymusu zewnętrznego np. pojechać do urzędu załatwić jakąś sprawę. Jednak nadal to Twoja decyzja, możesz tego nie zrobić i ponieść odpowiednie konsekwencje swojego wyboru. Dodatkowo wszystko co nieprzyjemne możesz wykonywać w pierwszej kolejności, wtedy zawsze będziesz wiedziała, że później czeka Cię coś miłego.

organizacja zadań

Prokrastynacja i delegowanie zadań

Odkładanie realizacji zadań na później to prokrastynacja. Jednak nie zawsze wynika ona z braku faktycznej chęci jego wykonania. Zdarza się, że czegoś chcemy, wręcz o tym marzymy, ale ciągle odkładamy to na później. Dlaczego? Powodów może być wiele. Może realizację tego przedsięwzięcia musisz zacząć od tego czego nie lubisz robić (zerknij na ostatnie zdanie poprzedniego akapitu). A może całe zadanie samo w sobie jest tak duże, że Cię przeraża ogrom pracy, którą będziesz musiała w nie włożyć (mamy na to sposób – zerknij na ćwiczenie z dzisiejszego wpisu). Czy też wydaje Ci się, że jest ono za trudne i sobie z nim nie poradzisz? Nie taki diabeł straszny jak go malują. To wszystko mogą być tylko Twoje przekonania. Zastanów się na spokojnie i przeanalizuj co się za tym kryje. Spróbuj podjąć się tego zadania zamiast kolejny raz odkładać je na później i biczować się, że nie potrafisz się zorganizować.

Pamiętaj też, że nie wszystko musisz zrobić sama. Mamy tutaj na myśli życie domowe. Twoja rodzina w wersji minimum składa się z trzech osób tj. Ciebie, Twojego partnera i dziecka. Wspólnie tworzycie gospodarstwo domowe i macie wszyscy obowiązek dbania o nie. Jeśli będziesz delegować zadania, to sama będziesz miała czas na wykonywanie innych czynności. Wiemy brzmi to bardzo biznesowo, ale sprawdza się we współpracy w zespole. A rodzina to też przecież zespół. To w jaki sposób zorganizujecie sobie podział zadań zależy już od Was. Od osobistych predyspozycji każdej z osób, wieku dzieci, charakteru Waszej pracy zawodowej. Ważne jednak, żebyś nie próbowała zrobić wszystkiego sama, bo na dłuższą metę to się zwyczajnie nie uda.

Organizacja przestrzeni

Na koniec mała wskazówka dotycząca organizacji przestrzeni domowej. Jeśli jesteś naszą słuchaczką, to wiesz że interesujemy się nurtem less waste, w którym chodzi o produkowanie jak najmniejszej ilości śmieci. Jak to się ma do organizacji? Już o tym wspomniałyśmy. Zastanów się ile z rzeczy, które posiadasz w domu rzeczywiście jest Ci potrzebnych. Ile jest takich przedmiotów, które kupiłaś i użyłaś może kilka razy, a czasem w ogóle? Przejrzyj Wasze szafy i wyciągnij wszystko w czym nie chodziliście co najmniej od roku. Jesteśmy pewne, że wiele z tych wszystkich rzeczy, które kiedyś wydawały Ci się potrzebne teraz jest zupełnie zbędnych. Oczyszczenie naszej przestrzeni życiowej może być pierwszym krokiem do organizacji własnego życia. Oczywiście zachęcamy Cię do oddawania zbędnych rzeczy, a nie do ich wyrzucania. Niech ktoś inny z nich skorzysta.

Przy wdzięczności zachęcałyśmy Cię do tego, żebyś zauważała to co posiadasz i była za to wdzięczna. Teraz idź o krok dalej i spróbuj ograniczać się do tego co jest dla Ciebie i Twojej rodziny wystarczające. Kiedy to zrozumiesz i będziesz kierować się Waszymi potrzebami, to organizacja życia może okazać się łatwiejsza niż Ci się wydaje. Ograniczysz ilość rozpraszaczy, które odciągają Cię od tego co jest naprawdę ważne – od relacji między Wami.

wielozadaniowość

Ćwiczenie – „Podziel kolosa”

Prokrastynacja to tak jak już pisałyśmy wyżej zwlekanie, odwlekanie czegoś na później. To celowe opóźnianie zadań, które powoduje, że nie realizujemy naszych celów, czy nawet prostych zadań, które chciałyśmy wykonać. Dzisiejsze ćwiczenie to jeden ze sposobów na to, by w końcu rozprawić się z prokrastynacją. Opis poniżej, a po więcej zapraszamy do PDF, który możesz otrzymać korzystając z formularza poniżej.

Ogromne projekty mogą budzić w nas lęk i przerażenie. Czy to w pracy, czy to w domu. Bo co to znaczy zrobić remont mieszkania? Przy zadaniach, które wydają się niemożliwe do wykonania pomocne w tym by w ogóle ruszyć z miejsca jest podzielenie ich na mniejsze części. Dzielisz do skutku, czyli do momentu, w którym zadanie zamiast przerażenia wywoła raczej Twój uśmiech, że to przecież śmieszne, żeby zapisywać takie zadanie. Jeśli jesteś w tym miejscu, to dobrze wybrałaś pierwszy krok, który przybliży Cię do wykonania tego zadania. To naszym zdaniem najważniejszy punkt, który pozwoli Ci się pożegnać z prokrastynacją, dlatego zobrazujemy to na przykładzie.

Przykład:

Wywołać zdjęcia dzieci z ostatnich 4 lat. Czujesz to? Przejrzeć kilkanaście tysięcy zdjęć, wybrać i wysłać do wywołania. Hmmm…. nie lada wyzwanie. Pierwszym krokiem do tego zadania może być utworzenie na komputerze folderu o nazwie DO WYWOŁANIA. Śmieszne, co nie? Kolejne zdanie to wybranie 10 zdjęć i tak codziennie. Po miesiącu masz 300 zdjęć. Tylko 10 zdjęć codziennie. To zaledwie kilka minut. W ten sposób dojedziesz do finalnej ilości, którą chcesz wywołać (maksymalistkom radzimy określić ją na początku, bo może okazać się, że nasz budżet tego nie wytrzyma). Oczywiście to przykład i kolejnym zadaniem może być podłączenie telefonu do komputera, żeby przerzucić zdjęcia. A być może będzie to coś zupełnie innego. Chodzi o kierunek i o to żebyś zrozumiała mechanizm dzielenia zadań.

Jeśli chcesz podzielić się tym jak sobie radzisz z ćwiczeniem lub poszukać wsparcia w działaniu wpadnij na grupę na Facebooku – Drogowskaz Rodzica.

Ćwiczenie z artykułu powyżej to jedna z możliwości. Poniżej możesz pobrać więcej ćwiczeń w wygodnej formie PDF.


Organizacja jest jednym z nawyków, który może przybliżyć Cię do szczęśliwego rodzicielstwa. My postanowiłyśmy poznać i nauczyć się większej ilości nawyków, które pozwolą osiągnąć ten efekt. I tak powstało 13 rodzicielskich drogowskazów. Zapraszamy Cię do zapoznania się z pozostałymi wpisami z tej serii, które znajdziesz tutaj. Rodzicielskie drogowskazy były również tematem naszej pierwszej Podcastowej Konferencji dla Rodziców zatytułowanej Kierunek Szczęście. Przez trzy dni wspaniałe prelegentki opowiedziały więcej na temat każdego z drogowskazów. Podzieliły się doświadczeniami w tworzeniu z nich swojego nawyku, tym jakie korzyści wniósł do ich życia i jak starają się nauczyć tego swoje dzieci. Więcej informacji o konferencji znajdziesz tutaj, a poszczególne konferencyjne nagrania będą się ukazywać co miesiąc jako odcinki naszego podcastu.

W tym wpisie zachęcałyśmy Cię do tego, żeby zastanowić się co tak naprawdę jest dla Ciebie wystarczające. Nie tylko w zakresie działań jakie podejmujesz, ale też organizacji przestrzeni. Temat ten jest bliski filozofii less waste, który poruszyłyśmy w jednym z odcinków naszego podcastu. Jeśli ten temat Cię interesuje, to zapraszamy do jego wysłuchania:

organizacja cytat


Jeśli podobają Ci się nasze pomoce wpierające dążenie do organizacji życia i były dla Ciebie przydatne daj znać w komentarzu lub udostępnij.

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Aleksandra Rother. W sprawach dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych możesz się ze mną kontaktować, pisząc na adres e-mail: ola@olarother.pl. Twoje dane podane w formularzu kontaktowym są przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Jeśli wyrazisz na to zgodę, Twoje dane są też przetwarzane w celach marketingowych. Masz w szczególności prawo dostępu do swoich danych i ich usunięcia. Szczegóły dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych i przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce prywatności.

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie informacje potrzebuję na to Twojej zgody. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją cofnąć w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość, pisząc na adres: [ola@olarother.pl] albo klikając na link dostępny w przesyłanych Ci wiadomościach.

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach, newsletter drogą elektroniczną (w szczególności e-mail, SMS, MMS, wiadomość za pośrednictwem komunikatora w ramach platformy społecznościowej) na podane przeze mnie w formularzu dane kontaktowe. 

 

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach przez telefon na podany przeze mnie w formularzu numer telefonu.