Dlaczego z trudem okazujemy wdzięczność? W drodze do szczęśliwego rodzicielstwa
wdzięczność

Dlaczego z trudem okazujemy wdzięczność? W drodze do szczęśliwego rodzicielstwa.

Dzisiaj na części pierwsze rozbierzemy wdzięczność czyli docenianie tego co się otrzymuje od innych, od życia i od samego siebie. W zeszłym tygodniu pisałyśmy Ci o uważności, która naszym zdaniem jest nierozerwalną częścią wdzięczności, bo żeby coś docenić najpierw trzeba to zauważyć.

Za co jesteś wdzięczna?

Zaczniemy trochę nietypowo, bo od zadania dla Ciebie. Proszę pomyśl teraz o jednej rzeczy, za którą jesteś wdzięczna. Co Ci pierwsze przyszło do głowy? Czy ta myśl pojawiła się od razu czy jednak musiałaś dłużej się zastanowić? Jest to coś “dużego” czy raczej “drobnostka”?

Jesteśmy przekonane, że poradziłaś sobie z tym zadaniem bez większych problemów. Trudno jest chyba znaleźć człowieka, który nie byłby wdzięczny choćby tylko za jedną rzecz jaka go w życiu spotkała, a może po prostu za to, że żyje. Chociaż niektórzy mogą potrzebować więcej czasu, żeby tę rzecz odnaleźć.

Dlaczego wdzięczność przychodzi nam z trudem?

Dlaczego tak się dzieje? O tym już pisałyśmy Ci częściowo w zeszłym tygodniu. Nasz mózg szybciej wychwytuje to co negatywne. Pozytywne doznania i myśli dłużej przebijają się do naszej świadomości. Jeśli ćwiczyłaś uważność, to sama spostrzegłaś, że tych “złych” myśli prawdopodobnie pojawiało się w Twojej głowie więcej niż tych “dobrych”.

Po drugie chyba każda z nas była uczona przez rodziców i wychowawców, żeby dziękować. Jednak zastanów się jak często robisz to całkowicie świadomie, a ile razy po prostu automatycznie. Uczysz też swoje dzieci, żeby dziękowały, bo przecież tego wymaga dobre wychowanie. Ale czy mówisz im dlaczego mają podziękować czy tylko stwierdzasz, że tak trzeba?

Poza tym chyba przyznasz, że jako naród jesteśmy raczej malkontentami. Rozmawiając ze znajomymi czy rodziną bardzo często narzekamy na pracę, szefa, czasem na dzieci i partnera, a najchętniej na pogodę i rządzących 😉 Nam najbardziej podobają się sytuacje, w których jakaś osoba najpierw żali się, że już drugi dzień z rzędu jest zimno i deszcz pada, a potem marudzi, że jest upał. A przecież zarówno deszcz, jak i słońce są potrzebne.

Oczywiście taka osoba znajdzie mnóstwo powodów, dla których akurat w dany dzień nie pasuje jej dana pogoda. I to są właśnie osoby, które nie dostrzegają tego za co można być w życiu wdzięcznym. Jak myślisz czy taka osoba jest szczęśliwa? Czy w ogóle może poczuć szczęście? Nie chodzi o to, że czasami nie możemy mieć dosyć, ponarzekać, popłakać. Jednak jak we wszystkim potrzebna jest równowaga.

wdzięczność a szczęście

Wdzięczność a szczęście

Naszym zdaniem, jeśli ktoś nie potrafi być wdzięcznym, to nigdy nie będzie szczęśliwy. Wszystkie drogowskazy, które Ci prezentujemy mają doprowadzić Cię do szczęścia. Szczęścia, które będzie Twoje to znaczy będzie zbudowane na Twoich własnych zasadach. Każdy z nich w jakimś stopniu Cię do tego celu przybliża, jednak według nas bez wdzięczności nigdy tego celu nie osiągniesz. Dlaczego? Ponieważ zawsze czegoś będzie Ci brakowało. 

Ile razy usłyszałaś albo sama pomyślałaś, że do pełni szczęścia brakuje Ci jeszcze tylko…. No właśnie czego? Czy to co masz jest niewystarczające? Oczywiście nie chodzi nam o to, żebyś stwierdziła teraz, że masz co masz i niczego więcej nie będziesz od życia oczekiwać. Jak wiesz jesteśmy zwolenniczkami rozwoju, więc byłoby to sprzeczne z naszymi przekonaniami. Jeśli jednak cały czas skupiasz się na tym czego nie masz, to jesteśmy pewne, że bardzo rzadko dostrzegasz to co posiadasz.

Praktykowanie wdzięczności właśnie na tym polega – na zauważaniu i docenianiu tego co jest. Nawet w chwilach ciężkich i smutnych można znaleźć coś za co jest się wdzięcznym. Teraz może zabrzmiało to trochę filozoficznie, ale jeśli się nad tym głębiej zastanowisz, to czy nie dojdziesz do takiego samego wniosku? Mówi się, że można widzieć szklankę do połowy pełną lub od połowy pustą. Jaką Ty widzisz szklankę?

wdzięczność trudności

Wdzięczności można się nauczyć

Nie martw się, jeśli częściej zauważasz “pustkę”. Wdzięczności tak jak pozostałych nawyków można się nauczyć. Na początku może być trudno i może być trochę sztucznie, ale z czasem zobaczysz, że będzie Ci coraz łatwiej i stanie się to naturalne. Od czego powinnaś zacząć? Tak jak w przypadku wszystkich drogowskazów od samej siebie.

Najpierw zacznij zauważać to za co możesz być wdzięczna. I tutaj masz pełną dowolność. Nikt nie powinien Ci mówić za co masz być wdzięczna, bo wdzięczność to uczucie. Jeśli tego nie poczujesz, to nic nie dadzą same słowa. Przypomnij sobie sytuacje, w których czułaś wdzięczność. Jakie inne emocje Ci wtedy towarzyszyły? Czy przez to coś się zmieniło w Twoim życiu? Czy okazałaś swoją wdzięczność?

Kolejnym krokiem jest właśnie okazywanie wdzięczności. Przecież sama wiesz, że przyjemnie się robi na sercu, kiedy ktoś Ci dziękuje. Wprawdzie czasami pojawia się myśl, że musisz się odwzajemnić, ale wcale tak nie jest. Wdzięczność, ta prawdziwa, jest bezinteresowna. Nie oczekuje niczego w zamian. Sama pamiętaj o tym okazując wdzięczność innym.

A przejawami wdzięczności mogą być naprawdę przeróżne rzeczy. Możesz powiedzieć komuś za co jesteś mu wdzięczna, ale możesz to po prostu pokazać gestami, zachowaniem, małymi upominkami. Możesz wysłać wiadomość przyjaciółce z podziękowaniem za to, że możesz na nią liczyć kiedy jej najbardziej potrzebujesz. Pocałować partnera za to, że Cię wspiera. Przytulić dziecko po prostu za to, że jest.

okazywanie wdzięczności

Wdzięczność rodzi wdzięczność

Co najlepsze, obie strony poczują wtedy wdzięczność. Bo wdzięczność rodzi wdzięczność tak samo jak życzliwość rodzi życzliwość. Mimo, że nie zawsze w stosunku do osoby ją dającej, ale pamiętaj nie chodzi tu o wzajemność. Chociaż naszym zdaniem ona z czasem przychodzi sama.

Zresztą przekonasz się o tym kiedy zaczniesz praktykować wdzięczność i ją okazywać. Nie zapominaj jednak o tym, żeby być w tym autentyczną. I tak jak z wszystkim nie można przesadzać w żadną stronę. Nie chodzi nam o to, żebyś zachwycała się każdym kwiatkiem i kroplą wody. Tak jak napisałyśmy wcześniej, to musi wypływać z Ciebie, z Twoich emocji i uczuć.

Tak samo wprowadzając praktykowanie wdzięczności w swojej rodzinie pamiętaj, żeby to nie było wymuszone. Pokaż na swoim przykładzie, że okazywanie wdzięczności jest przyjemne i sprawia radość obu stronom. Chcemy Ci zaproponować ćwiczenie, które możecie wykonywać całą rodziną i może w tym pomóc. Na czym ono polega?

Ćwiczenie pomocne w okazywaniu wdzięczności

Przygotujcie wspólnie z pozostałymi członkami rodziny słoik. Możecie go ozdobić według uznania. Postawcie go w dostępnym dla wszystkich miejscu (chyba, że macie roczniaka, który właśnie rozpoczyna naukę chodzenia to z tą dostępnością ostrożnie).

Codziennie niech każdy z Was wrzuca do słoika dla każdej osoby w rodzinie jedną karteczkę z informacją za co jej dziękuje. Na karteczce pisze: Mamo, dziękuję Ci za… lub Tato, jestem Ci wdzięczna za… Dzieci, które nie potrafią pisać mogą narysować. Ważne, żeby nikt nie został pominięty. Na koniec tygodnia otwieracie słoik i czytacie Wasze karteczki wdzięczności. 

A jeśli często brakuje Ci pomysłów na prezent to możecie taki słoik stworzyć jako podarunek dla jednego z członków rodziny z okazji urodzin, imienin lub innej okazji. Zakładacie jeden słoik i przez tydzień (może być dłużej) codziennie wrzucacie karteczki wdzięczności dla solenizanta. Jesteśmy pewne, że każdy ucieszy się z takiego prezentu.

Jeśli chcesz podzielić się tym jak sobie radzisz z ćwiczeniem lub poszukać wsparcia w działaniu wpadnij na grupę na Facebooku – Drogowskaz Rodzica.

Ćwiczenie z artykułu powyżej to tylko jedna z możliwości. Poniżej możesz pobrać więcej ćwiczeń w wygodnej formie PDF.


Wdzięczność jest jednym z nawyków, który może przybliżyć Cię do szczęśliwego rodzicielstwa. My postanowiłyśmy poznać i nauczyć się większej ilości nawyków, które pozwolą osiągnąć ten efekt. I tak powstało 13 rodzicielskich drogowskazów. Zapraszamy Cię do zapoznania się z pozostałymi wpisami z tej serii, które znajdziesz tutaj. Rodzicielskie drogowskazy były również tematem naszej pierwszej Podcastowej Konferencji dla Rodziców zatytułowanej Kierunek Szczęście. Przez trzy dni wspaniałe prelegentki opowiedziały więcej na temat każdego z drogowskazów. Podzieliły się doświadczeniami w tworzeniu z nich swojego nawyku, tym jakie korzyści wniósł do ich życia i jak starają się nauczyć tego swoje dzieci. Więcej informacji o konferencji znajdziesz tutaj, a poszczególne konferencyjne nagrania będą się ukazywać co miesiąc jako odcinki naszego podcastu.

wdzięczność cytat


Jeśli podobają Ci się nasze pomoce wpierające budowanie wdzięczności i były dla Ciebie przydatne daj znać w komentarzu lub udostępnij.

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Aleksandra Rother. W sprawach dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych możesz się ze mną kontaktować, pisząc na adres e-mail: ola@olarother.pl. Twoje dane podane w formularzu kontaktowym są przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Jeśli wyrazisz na to zgodę, Twoje dane są też przetwarzane w celach marketingowych. Masz w szczególności prawo dostępu do swoich danych i ich usunięcia. Szczegóły dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych i przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce prywatności.

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie informacje potrzebuję na to Twojej zgody. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją cofnąć w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość, pisząc na adres: [ola@olarother.pl] albo klikając na link dostępny w przesyłanych Ci wiadomościach.

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach, newsletter drogą elektroniczną (w szczególności e-mail, SMS, MMS, wiadomość za pośrednictwem komunikatora w ramach platformy społecznościowej) na podane przeze mnie w formularzu dane kontaktowe. 

 

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach przez telefon na podany przeze mnie w formularzu numer telefonu.