Emocjonalna pogoda i sygnalizator emocji - pomoce w wyrażaniu emocji.

Sygnalizator emocji i Twoja emocjonalna pogoda – czyli sposoby na rodzinne rozmowy o trudnych emocjach.

Rozmowy o trudnych emocjach, czyli o czym?

Złość, strach i smutek to często emocje, które spędzają nam sen z powiek.
Dorośli mają problem otwarcie rozmawiać o trudnych emocjach i sobie z nimi radzić. Jak zatem pomóc dzieciom w wyrażaniu emocji?

Zobacz, jakie rodzinne zabawy o emocjach dla całej rodzinny przygotowałyśmy dla Ciebie. Dzięki nim łatwiejsze staną się rozmowy o trudnych emocjach, które pojawiają się w każdej rodzinie. Sygnalizator Emocji oraz Emocjonalna Pogoda to pomoce, dzięki którym dzieci (i nie tylko dzieci) łatwiej wyrażają swoją emocje.

Zacznijcie wspólnie od określenia Waszej emocjonalnej pogody.

Używając emocjonalnej pogody Twojemu dziecku będzie łatwiej określić jak się czuje i jaki mi nastrój.
Pobierz PDF z Twoją Emocjonalną Pogodą i wydrukuj. Następnie poproś dziecko, żeby wycięło opisy nastrojów w ramkach i podpisało nimi ilustracje przedstawiające pogodę.

Przy użyciu opisów może określić następujące nastroje:

  • czuję się dobrze,
  • smutno mi,
  • jestem zdenerwowany/-a
  • czuję się bardzo dobrze,
  • jestem wściekły/-a,
  • czuję się tak sobie.

Emocjonalna pogoda

Możesz wydrukować i wykorzystać gotowy szablon Twojej Emocjonalnej Pogody (obrazki bez podpisów). Poproś dziecko, żeby wskazało, która ilustracja przedstawia jego dzisiejsze samopoczucie. Wskaż jak wygląda dziś Twoja Emocjonalna Pogoda. Rozmowa o samopoczuciu Twoim, Twojego dziecka, męża, czy innej bliskiej osoby jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala drugiej stronie wykazać się empatią, kiedy na przykład masz po prostu ciężki dzień lub coś Ci dolega. Nie możemy zakładać, że druga storna się domyśli – niezależnie od tego czy mówimy o dorosłym człowieku czy  o dziecku. Dzieci doskonale wyczuwają napięcie, kiedy nasz nastrój szwankuje, a jeśli nie wyjaśnimy co się dzieje, mogą czuć się współwinne. Poza tym rozmowa o naszej Emocjonalnej Pogodzie pomoże nam lepiej zrozumieć się wzajemnie i unikać niedomówień.

W ramach zabawy porozmawiajcie także o tym kiedy Wasze nastroje są niczym świecące słoneczko, a kiedy Wasze samopoczucie jest tęczowe. Opowiedzcie ponad to o tym w jakich sytuacjach czujecie się jak szara chmurka tuż przed deszczem pełnym łez, a kiedy macie ochotę trzaskać piorunami.

Emocjonalna pogoda

Pobierz „Emocjonalną pogodę”

Inną aktywnością, którą polecamy jako narzędzie do rozmowy o trudnych emocjach  jest zabawa w Sygnalizator Emocji.

To świetna zabawa dla całej rodziny, ponieważ pozwoli Wam lepiej się poznać. Rozmowy o trudnych emocjach  w dużej mierze koncentrują się na złości. I od tego też zaczniemy. Wydrukuj zestaw czterech arkuszy dla wszystkich członków rodziny. Będziesz potrzebować kredek w trzech kolorach (czerwona, żółta, zielona). Przeczytaj na głos teksty umieszczone w znakach i pokolorujcie według własnego uznania. Najważniejsze, żeby w zabawie być szczerym, a z pewnością, poza przyjemnością Sygnalizator Emocji pozwoli każdemu lepiej poznać także siebie.

 

Oznaczenia dla kolorów kredek:

Czerwone światło oznacza, że jestem wściekły.
Żółte światło oznacza, że się denerwuje.
Zielone światło oznacza, że nie mam z tym problemu.

Kiedy już pokolorujecie swoje sygnały emocji przeczytajcie, które sytuacje powodują, że zapala się u Was czerwona, żółta lub zielona lampka.
Porozmawiajcie o waszych odpowiedziach i zobaczcie, które są u was takie same, a gdzie występują różnice.
U kogo najczęściej świeci czerwony sygnał, a kto ma najwięcej zielonych znaków? Zwróć uwagę na to, że każdy złości się na inne rzeczy, sytuacje, wydarzenia i każdego denerwuje co innego. Każdy z nas jest inny i każdy z nas jest ważny. Należy o tym pamiętać.

Teraz możecie wypełnić pozostałe trzy arkusze :

  • złoszczę się kiedy…,
  • denerwuje się kiedy…,
  • uspokaja mnie…

Dzięki tej części Sygnalizatora Emocji dowiesz się co jeszcze denerwuje i złości innych członków rodziny.

Niech każda osoba w rodzinie wypełni swoje trzy sygnalizatory. Następnie  przeczytajcie wspólnie odpowiedzi. Bardzo ważny jest ostatni arkusz pracy – Uspokajam się kiedy… Dowiesz się co pomaga twoim bliskim w trudnych sytuacjach i jak pomóc im poczuć się lepiej, kiedy jest im źle.

Sygnalizator emocji-złość Sygnalizator emocji-zdenerwowanie Sygnalizator emocji-spokój

 

 

 

 

 

 

Pobierz „Sygnalizator emocji”
Bawcie się dobrze.

Jeśli podobają Ci się nasze pomoce wpierające rozmowy o trudnych emocjach i były dla Ciebie przydatne daj znać w komentarzu lub udostępnij. 

Więcej o emocjach ich wyrażaniu i radzeniu sobie z nimi możesz posłuchać w naszym podcaście, między innymi w poniższych odcinkach:

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Aleksandra Rother. W sprawach dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych możesz się ze mną kontaktować, pisząc na adres e-mail: ola@olarother.pl. Twoje dane podane w formularzu kontaktowym są przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Jeśli wyrazisz na to zgodę, Twoje dane są też przetwarzane w celach marketingowych. Masz w szczególności prawo dostępu do swoich danych i ich usunięcia. Szczegóły dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych i przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce prywatności.

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie informacje potrzebuję na to Twojej zgody. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją cofnąć w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość, pisząc na adres: [ola@olarother.pl] albo klikając na link dostępny w przesyłanych Ci wiadomościach.

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach, newsletter drogą elektroniczną (w szczególności e-mail, SMS, MMS, wiadomość za pośrednictwem komunikatora w ramach platformy społecznościowej) na podane przeze mnie w formularzu dane kontaktowe. 

 

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach przez telefon na podany przeze mnie w formularzu numer telefonu.