Poznaj bliżej Twoje emocje. Arkusz Jak często czuję dla dzieci i rodziców.
Poznaj bliżej Twoje emocje. Arkusz Jak często czuję

Poznaj bliżej Twoje emocje. Arkusz Jak często czuję? dla dzieci i rodziców.

Rozmowy na temat emocji bywają trudne, szczególnie jeśli w grę wchodzą emocje odczuwane przez dzieci. One, tak samo jak my wszyscy, odczuwają je na co dzień, ale niejednokrotnie bardziej intensywnie niż dorośli. Wśród emocji są te, które są przyjemne i odczuwamy je kiedy nasze potrzeby są zaspokojone i te które w odczuwaniu nie należą do przyjemnych. Te drugie są równie ważne jak te przyjemne, bo są cenną informacją. Mówią nam, że czujemy zagrożenie, że ktoś narusza nasze granice, albo czujemy, że coś dzieje się w niezgodzie z nami. Emocje, z którymi nam trudno to przede wszystkim złość, smutek, wstyd, poczucie winy. Odczuwa je każdy z nas. Dorośli, dzieci, ludzie w Europie i ludzie w Afryce.

Rozmowy o emocjach nie są dla nas łatwe, bo z nami mało kto w dzieciństwie o nich rozmawiał. Doświadczenia w tym zakresie nabieramy sami. Dlatego każde narzędzie w postaci zabawy może być świetną okazją do zahaczenia tematu trudnych emocji.

Dzisiaj chcemy Ci zaproponować arkusz z ćwiczeniem “Jak często czuję”, który będzie pretekstem do takich pogadanek. Arkusz możesz pobrać poniżej. Dzięki niemu dowiecie się jak często odczuwacie w swoim ciele różne emocje. Możecie pogadać o tym kiedy i w jakich sytuacjach one się pojawiają oraz gdzie je czujecie. Możecie też dowiedzieć się, które dla Ciebie i Twojego dziecka są przyjemne, a których nie lubicie odczuwać.

Jak często czuję?

W arkuszu wymienione są najczęściej odczuwane przez nas, a więc też przez dzieci, emocje. Zadaniem dziecka jest wybranie trzech kredek w różnych kolorach i przypisanie ich do częstotliwości odczuwania emocji. Następnie zgodnie z wybraną kolorystyką dziecko powinno pokolorować pola z emocjami. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze czytać, będzie potrzebowało Twojej pomocy. Dzięki temu ćwiczeniu lepiej poznasz emocje, które Twoje dziecko przeżywa. Dowiesz się jak często Twoje dziecko odczuwa radość i smutek. A może częściej niż Ci się wydawało czuje strach lub wstyd.

Jak często czuję arkusz ćwiczenia dla dziecka

Po wypełnieniu arkuszy zachęcamy Cię do rozmowy o tym co pojawiło się na Waszych kartkach (mam nadzieję, że nie tylko dziecko wypełnia swój arkusz 🙂 ).

Rozmowa pełna ciekawości i otwartości, w której uważnie słuchasz swojego dziecka i pomagasz mu zrozumieć emocje, które odczuwa to klucz do zaprzyjaźnienia się z trudnymi emocjami. Nie musicie od razu rozmawiać o wszystkich emocjach z arkusza. Niech dziecko samo wybierze te, o których chce opowiedzieć. Jeśli dziecko na początku nie będzie chciało rozmawiać na temat niektórych emocji, szczególnie tych trudnych, to nie naciskaj. Postaraj się je do tego zachęcić. Jak? Opowiedz o swoich.

 

Pobierz arkusz i dowiedz się jakie Twoje dziecko odczuwa emocje.

Pobierz arkusz Jak często czuję

 

Jeśli podobają Ci się nasze pomoce wpierające ćwiczenie rozpoznawania i rozmowy na temat emocji z dzieckiem i były dla Ciebie przydatne, daj znać w komentarzu lub udostępnij.

Interesuje Cię temat emocji u dzieci?

Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi wpisami i odcinkami podcastu właśnie w tej tematyce:

Chcesz więcej ćwiczeń dla dzieci?

Jak często czuję i pozostałe ćwiczenia z serii Praktyczny niezbędnik to tylko niektóre z propozycji jakie znajdą się w naszym workbooku dla dzieci. Będą w nim nie tylko ćwiczenia dla dzieci, ale też spora dawka informacji dla rodzica, dzięki czemu staniesz się przewodnikiem w świecie emocji dla swojego dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć więcej i być na bieżąco, to zapisz się już dzisiaj na listę oczekujących.

Zapisuję się na listę oczekujących workbooka dla dzieci

 

Możesz ćwiczyć spokój razem z nami!

Workbook Spokojna mama sprzedaż
Przygotowałyśmy dla Ciebie specjalny workbook (e-book z ćwiczeniami) “Spokojna mama. 5 kroków do świadomego macierzyństwa”, który pozwoli Ci poznać i zrozumieć emocje swoje i dziecka, a przez to wprowadzić więcej spokoju do Twojego macierzyństwa. Sprawdź szczegóły w naszym sklepie.

Nie musisz kupować zupełnie w ciemno. W odcinku RJ #24 Spokojna Mama. 5 kroków do świadomego macierzyństwa – zapowiedź workbooka możesz pobrać lub posłuchać dwóch pierwszych rozdziałów. Wybierz formę odpowiednią dla siebie.

Workbook “Spokojna mama. 5 kroków do świadomego macierzyństwa”

 

 

Dodaj komentarz