Jak ćwiczyć uważność z dzieckiem? Uważna piątka
Uważność z dzieckiem

Jak ćwiczyć uważność z dzieckiem? – Uważna piątka

W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na pytania co się kryje pod pojęciem uważności i jak ćwiczyć uważność z dzieckiem.

Uważność, która występuje też pod modnym obecnie terminem mindfulness jest czymś co pomaga nam w pracy nad sobą. Według Ani Kuszewskiej-Sprawka, trenerki uważności, która była gościem naszej podcastowej konferencji Kierunek Szczęście, uważność jest bazą, na której można budować poznawanie i rozwijanie siebie. Więcej na ten temat możesz posłuchać w rozmowie z Anią nagranej na potrzeby konferencji. 

Czym w takim razie jest uważność?

Najprościej mówiąc jest to świadoma obecność. A rozwijając tę myśl, jest to świadomość tego co nas otacza, tego co się w danym momencie dzieje, ale też świadomość naszych emocji, myśli i przekonań. Bycie uważnym w dzisiejszych czasach, w których z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami i bodźcami, jest trudne. Takie choćby chwilowe zatrzymanie jest wręcz czasami prawie nieosiągalne.

W takim świecie wzrastają też nasze dzieci. Na co dzień widzą nasze zabieganie, zaabsorbowanie wieloma sprawami jednocześnie, a wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez modelowanie. Same dzieci, szczególnie starsze, są także narażone na natłok informacji i bodźców, które utrudniają bycie uważnym.

Jak ćwiczyć uważność z dzieckiem?

Pojawia się w takim razie pytanie czy dzieci trzeba uczyć uważności i od kiedy taką naukę zacząć. Wspomniana już Ania Kuszewska-Sprawka uważa, że rodzimy się z naturalną uważnością i tak naprawdę to my powinniśmy się uczyć uważności od dzieci. Jeśli masz wątpliwości, to przypomnij sobie ile razy czasami wołasz swoje dziecko na obiad, kiedy jest zajęte zabawą albo oglądaniem bajki. Dzieje się tak, ponieważ jest ono całkowicie zagłębione w to co w danym momencie robi. Nie rozprasza go to co się dzieje dookoła, a często w ogóle go to nie interesuje.

Czy w takim razie rzeczywiście nie trzeba uczyć i ćwiczyć z dzieckiem uważności? My sądzimy, że powinniśmy to robić, chociażby z tego względu, żeby dziecko nie zostało pozbawione tej naturalnej uważności. Jak to robić? Uważność z dzieckiem można ćwiczyć na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego w jakim wieku jest dziecko oraz co będzie mu bliższe.

Uważna piątka – zabawa dla małych i dużych

Dzisiaj chcemy Ci zaproponować ćwiczenie czy też zabawę, która jest odpowiednia dla dzieci w każdym wieku. Dorośli też będą się przy niej dobrze bawić. A co najważniejsze nie potrzeba do niej specjalnych narzędzi, miejsca i czasu. Można je wykonać w domu lub na spacerze. Możecie też tworzyć własne warianty tej zabawy.

Na czym ona polega? Poniżej przedstawiamy arkusz, który będzie pomocny w jej przeprowadzeniu. Możecie go wykorzystać wykonując to ćwiczenie w domu. No to dzieła!

Uważna piątka arkusz ćwiczenia

Niech Twoje dziecko zatrzyma się i weźmie głęboki oddech, a następnie:

  • Popatrzy na 5 przedmiotów, które je otaczają
  • Spróbuje usłyszeć 4 dźwięki w swoim otoczeniu
  • Dotknie 3 różne faktury
  • Wyczuje 2 zapachy
  • Poczuje 1 smak

Wszystko to co udało mu się zauważyć niech wpisze lub narysuje w odpowiednie kwadraty na arkuszu.

Pobierz arkusz Uważna piątka

 

Prawda, że proste? Dzięki tej zabawie dziecko będzie ćwiczyło nie tylko uważność, ale też umiejętność koncentracji. W zależności do tego gdzie będziecie ją wykonywać wychwycenie dźwięków czy zapachów może wymagać naprawdę sporej koncentracji.

Bawcie się dobrze.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat uważności?

We wpisie Dlaczego uważność jest ważna? W drodze do szczęśliwego rodzicielstwa. znajdziesz nie tylko więcej informacji, ale możesz również pobrać PDF, który zawiera zestaw ćwiczeń pomocnych w rozwijaniu uważności (oprócz Uważnej piątki znajdziesz tam jeszcze 4 inne ćwiczenia).

Jeśli podobają Ci się nasze pomoce wpierające ćwiczenie uważności z dzieckiem i były dla Ciebie przydatne, daj znać w komentarzu lub udostępnij.
Workbook Spokojna mama sprzedaż
Przygotowałyśmy dla Ciebie specjalny workbook (e-book z ćwiczeniami) “Spokojna mama. 5 kroków do świadomego macierzyństwa”, który pozwoli Ci poznać i zrozumieć emocje swoje i dziecka, a przez to wprowadzić więcej spokoju do Twojego macierzyństwa. Sprawdź szczegóły w naszym sklepie.

Workbook “Spokojna mama. 5 kroków do świadomego macierzyństwa”

 

Dodaj komentarz