Jak pomóc dziecku kiedy się boi - sygnalizator strachu(sygnalizator emocji)

Jak pomóc dziecku kiedy się boi. Sygnalizator strachu (sygnalizator emocji).

Jak pomóc dziecku kiedy się boi…, czyli czym jest w ogóle strach?

Ty też często zastanawiasz się co zrobić w tych trudnych momentach, gdy doświadczasz strachu swojego dziecka? Chciałabyś wiedzieć jak pomóc dziecku kiedy się boi?
Uczucie strachu może być naszym sprzymierzeńcem lub wrogiem. Jak każda emocja ma swoje dwa oblicza.
Strach jest jedną z emocji, które sprawiają, że czujemy dyskomfort. Blokuje, powoduje dolegliwości intensywnie odczuwane przez nasze ciało, a nawet potrafi nas sparaliżować.
Jednak jak każda emocja – strach jest nam potrzebny:
  • pomaga przetrwać,
  • sprawia, że nie podejmujemy działań zbyt ryzykownych, albo chociaż się nad nimi zastanowimy,
  • powoduje produkcję adrenaliny (adrenalina to hormon odpowiedzialny za tarczę obronną w odpowiedzi na stres),
  • powoduje gotowość i mobilizację w sytuacji kiedy grozi nam niebezpieczeństwo.
Tyle z teorii.

Jak pomóc dziecku kiedy się boi? Jak radzić sobie ze strachem u dziecka?

A co można zrobić ze strachem, żeby był dla nas przyjacielem, a nie wrogiem. Jak to mówią w internetach: „boję się i robię”.

Tak jak w przypadku innych emocji ważna jest świadomość.

Żeby pomóc dziecku radzić sobie ze strachem spróbuj wykorzystać dwa proste kroki:

  1. Naucz dziecko rozpoznawać tę emocję
  2. Naucz dziecko akceptować tę emocję

Jednak od czego zacząć? Jak można wprowadzić tą naukę w przyjaznej formie dla dziecka? Najlepiej przez zabawę, a poniżej znajdziesz narzędzie, które wesprze Ciebie i Twoją rodzinę w postawieniu pierwszego kroku w zaprzyjaźnieniu się ze strachem.

Pobierz sygnalizator strachu

Zabawa w Sygnalizator Strachu, czyli jak oswoić dziecko ze strachem

Przygotowałyśmy dla Ciebie arkusz pracy – SYGNALIZATOR STRACHU. Arkusz ten jest kolejną odsłoną Sygnalizatora Emocji, który możesz zobaczyć tutaj. Nasz pierwszy arkusz dotyczy głównie złości i jest dobrym wstępem do świata emocji, gdyż zwykle najczęściej rozmowy o trudnych emocjach dotyczą właśnie jej.
Przygotowane przez nas narzędzie to propozycja zabawy dla całej rodziny. Jak bawić się w SYGNALIZATOR STRACHU?
Wydrukuj sygnalizator strachu dla wszystkich członków rodziny. Będziesz potrzebować kredek w trzech kolorach (czerwona, żółta, zielona). Przeczytaj na głos teksty umieszczone w znakach i pokolorujcie według własnego uznania.
Oznaczenia dla kolorów kredek:
  • Czerwone światło oznacza, że bardzo się boję.
  • Żółte światło oznacza, że trochę się boję.
  • Zielone światło oznacza, że nie boję się w ogóle.

Jak pomóc dziecku kiedy się boi - czuję strach kiedy

Kiedy już pokolorujecie swoje sygnalizatory strachu przeczytajcie sobie nawzajem, które sytuacje powodują, że zapala się u Was czerwona, żółta lub zielona lampka.
Porozmawiajcie o waszych odpowiedziach i zobaczcie, które są u was takie same, a gdzie występują różnice.
W kolejnych arkuszach wypisz jakie inne sytuacje powodują, że odczuwasz strach oraz co pomaga Ci kiedy się boisz.

Jak pomóc dziecku kiedy się boi - boję sięJak pomóc dziecku kiedy się boi - pomaga mi

To prosty sposób, żeby poznać się bliżej i wspierać dziecko w przeżywaniu trudnych emocji.
Bawcie się dobrze.

Jeśli podobają Ci się nasze pomoce wpierające rozmowy o emocjach i były dla Ciebie przydatne daj znać w komentarzu lub udostępnij.
Więcej o emocjach ich wyrażaniu i radzeniu sobie z nimi możesz posłuchać w naszym podcaście, między innymi w poniższych odcinkach:

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Aleksandra Rother. W sprawach dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych możesz się ze mną kontaktować, pisząc na adres e-mail: ola@olarother.pl. Twoje dane podane w formularzu kontaktowym są przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Jeśli wyrazisz na to zgodę, Twoje dane są też przetwarzane w celach marketingowych. Masz w szczególności prawo dostępu do swoich danych i ich usunięcia. Szczegóły dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych i przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce prywatności.

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie informacje potrzebuję na to Twojej zgody. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją cofnąć w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość, pisząc na adres: [ola@olarother.pl] albo klikając na link dostępny w przesyłanych Ci wiadomościach.

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach, newsletter drogą elektroniczną (w szczególności e-mail, SMS, MMS, wiadomość za pośrednictwem komunikatora w ramach platformy społecznościowej) na podane przeze mnie w formularzu dane kontaktowe. 

 

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach przez telefon na podany przeze mnie w formularzu numer telefonu.