Świadome oddychanie, czyli sposób na spokój, który każdy ma pod ręką
świadome oddychanie czyli sposób na spokój

Świadome oddychanie, czyli sposób na spokój, który każdy ma pod ręką – ćwiczenie nie tylko dla dzieci

Kiedy zalewa nas fala emocji, szczególnie tych mniej przyjemnych czyli złości, zdenerwowania, stresu albo strachu, łatwo o wybuch. Taki wybuch może zalać gorącą lawą ludzi znajdujących się najbliżej nas i czasami nieźle poparzyć. Ważną umiejętnością, której możemy uczyć się już od dziecka jest próba kontroli tej eksplozji. Nie chodzi o stłumienie jej w sobie, bo prędzej czy później wystrzeli z podwójną siłą. Bardziej chodzi o to, żeby dać sobie czas na zatrzymanie, poznanie emocji, które się w nas gotują i podjęcie decyzji w jaki sposób chcemy zareagować na bodziec-zapalnik, który się pojawił. Prostym sposobem na to jest oddychanie.

Często słyszymy weź głęboki oddech, żeby się uspokoić. Samo oddychanie rzeczywiście pozwala odczuć uspokojenie, ale świadomy oddech daje również przestrzeń na decyzję zanim nastąpi reakcja. Świadomego oddychania możemy uczyć nasze dzieci, a właściwie sprawić, żeby go nie zapomniały. Podobno tylko dzieci mniej więcej do 3-4 roku życia oddychają prawidłowo biorąc głębokie oddechy. Później tracimy tę umiejętność, a właściwe oddychanie pomaga nie tylko w osiąganiu spokoju, ale jest niezmierne ważne dla naszego zdrowia.

Dzisiaj przedstawiamy ćwiczenie, które możecie wykonywać wspólnie. Jest bardzo proste i polega właśnie na oddechu. Na arkuszu, który możesz pobrać poniżej narysowana jest ósemka, którą trzeba pokonać w dwóch etapach odpowiednio przy tym oddychając. Do dzieła!

świadome oddychanie ćwiczenie

  1. Połóż palec wskazujący na dużej biedronce. Następnie nabierz dużo powietrza i przesuwaj palec zgodnie ze strzałkami przez cyfry 1, 2 i 3.
  2. Przy cyfrze 4 zatrzymaj się, policz do 3 cały czas wstrzymując oddech. Połóż palec na biedronce i wypuść powietrze.
  3. Ponownie nabierz dużo powietrza i przesuwaj palec zgodnie ze strzałkami przez cyfry 5, 6 i 7.
  4. Zatrzymaj się na cyfrze 8 i policz do 3 cały czas wstrzymując oddech. Połóż palec na biedronce i wypuść powietrze.

Prawda, że proste 🙂 Pobierz arkusz i ćwicz oddychanie razem ze swoim dzieckiem.

Pobierz arkusz Biedronkowa ósemka

 

Jeśli podobają Ci się nasze pomoce wpierające ćwiczenie spokoju z dzieckiem poprzez świadome oddychanie i były dla Ciebie przydatne, daj znać w komentarzu lub udostępnij.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat spokoju?

Spokój jest w macierzyństwie często towarem deficytowym, ale można go osiągnąć. Chcesz się dowiedzieć jak to zrobić? Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi wpisami i odcinkami podcastu właśnie w tej tematyce:

 

 

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Aleksandra Rother. W sprawach dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych możesz się ze mną kontaktować, pisząc na adres e-mail: ola@olarother.pl. Twoje dane podane w formularzu kontaktowym są przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Jeśli wyrazisz na to zgodę, Twoje dane są też przetwarzane w celach marketingowych. Masz w szczególności prawo dostępu do swoich danych i ich usunięcia. Szczegóły dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych i przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce prywatności.

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie informacje potrzebuję na to Twojej zgody. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją cofnąć w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość, pisząc na adres: [ola@olarother.pl] albo klikając na link dostępny w przesyłanych Ci wiadomościach.

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach, newsletter drogą elektroniczną (w szczególności e-mail, SMS, MMS, wiadomość za pośrednictwem komunikatora w ramach platformy społecznościowej) na podane przeze mnie w formularzu dane kontaktowe. 

 

□ Tak, chcę otrzymywać informacje handlowe, w tym oferty, informacje o promocjach przez telefon na podany przeze mnie w formularzu numer telefonu.