Jak pomóc dziecku rozwijać samoświadomość? - ćwiczenie
Jak pomóc dziecku rozwijać samoświadomość

Jak pomóc dziecku rozwijać samoświadomość? – ćwiczenie

Samoświadomość to jedna z tych umiejętności, których powinniśmy się uczyć od najmłodszych lat. Dlaczego? Ponieważ znając samych siebie jesteśmy w stanie lepiej pracować z własnymi emocjami, przekonaniami, myślami. Mamy świadomość własnych potrzeb i granic, mocnych i słabych stron, a na tej podstawie możemy budować poczucie własnej wartości oraz takie umiejętności jak pewność siebie czy asertywność.

Dzisiaj chcemy Ci zaproponować z pozoru prosty arkusz z ćwiczeniem dla Twojego dziecka. To ćwiczenie nie tylko pomoże Twojemu dziecku lepiej się poznać. W trakcie jego wykonywania sama możesz dowiedzieć się wiele nowych informacji o swoim dziecku.

Pierwsze kroki do samoświadomości

Arkusz składa się z trzech części, z których każda jest tak samo ważna.

Arkusz ćwiczenie O mnie

Pierwsza część to dotyczy faktów. Dziecko wpisuje w niej jak się nazywa, ile ma lat, jaki jest jego ulubiony kolor, kto jest jego najlepszym przyjacielem/przyjaciółką i jaka jest jego ulubiona zabawka. Są to fakty, ale dziecko przy pytaniach o ulubioną zabawkę czy kolor musi się zastanowić co tak naprawdę lubi. Zwróć też uwagę na to czyje imię wpisze jako swojego najlepszego przyjaciela/najlepszą przyjaciółkę. Zapytaj dlaczego tak uważa. To może być świetny początek rozmowy na temat tego czym jest prawdziwa przyjaźń.

Druga część jest rysunkowa. Dziecko ma za zadanie narysować swój własny portret. Ta część pokaże jak Twoje dziecko widzi samo siebie. Zwróć uwagę na to jakie emocje wyraża na portrecie. Czy jest uśmiechnięte czy smutne? W jakich kolorach jest utrzymany rysunek – jasne i wesołe czy ciemne i ponure? Z pozoru drobne szczegóły mogą powiedzieć wiele o Twoim dziecku i tym w jaki sposób postrzega siebie.

Trzecia część arkusza dotyczy przekonań Twojego dziecka na temat samego siebie. Pytania, które się w niej znajdują mogą być trudne dla niejednego dorosłego. Warto, żeby Twoje dziecko uczyło się formułować odpowiedzi na takie pytania od najmłodszych lat. W zależności od wieku dziecka mogą tu się znaleźć bardzo proste odpowiedzi, z perspektywy dorosłego może nawet banalne. Najważniejsze jest to, żeby dziecko zastanowiło się nad odpowiedziami i wpisało to co rzeczywiście myśli. Warto, żebyś porozmawiała z dzieckiem na ten temat, zapytała dlaczego tak uważa. To może być wstęp do bardzo ważnych rozmów.

A może warto, żebyś sama wypełniła ten arkusz?

Pobierz arkusz O mnie

 

Jeśli podobają Ci się nasze pomoce wpierające rozwój samoświadomości u dzieci i były dla Ciebie przydatne, daj znać w komentarzu lub udostępnij.

Interesuje Cię temat budowania samoświadomości i pewności siebie u dzieci?

Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi wpisami i odcinkami podcastu właśnie w tej tematyce:

Chcesz więcej ćwiczeń dla dzieci?

O mnie i pozostałe ćwiczenia z serii Praktyczny niezbędnik to tylko niektóre z propozycji jakie znajdą się w naszym workbooku dla dzieci. Będą w nim nie tylko ćwiczenia dla dzieci, ale też spora dawka informacji dla rodzica, dzięki czemu staniesz się przewodnikiem w świecie emocji dla swojego dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć więcej i być na bieżąco, to zapisz się już dzisiaj na listę oczekujących.

Zapisuję się na listę oczekujących workbooka dla dzieci

 

Możesz ćwiczyć spokój razem z nami!

Workbook Spokojna mama sprzedaż
Przygotowałyśmy dla Ciebie specjalny workbook (e-book z ćwiczeniami) “Spokojna mama. 5 kroków do świadomego macierzyństwa”, który pozwoli Ci poznać i zrozumieć emocje swoje i dziecka, a przez to wprowadzić więcej spokoju do Twojego macierzyństwa. Sprawdź szczegóły w naszym sklepie.

Nie musisz kupować zupełnie w ciemno. W odcinku RJ #24 Spokojna Mama. 5 kroków do świadomego macierzyństwa – zapowiedź workbooka możesz pobrać lub posłuchać dwóch pierwszych rozdziałów. Wybierz formę odpowiednią dla siebie.

Workbook “Spokojna mama. 5 kroków do świadomego macierzyństwa”

 

 

Dodaj komentarz